בשידור: מנכ”ל ארגון הרופאים לזכויות אדם, רן גולדשטיין, ורונן סולומון, מנהל תחום תיירות רפואית בלשכת המסחר מתייחסים.

 

קרן אוזן: ועכשיו אחרי יותר מעשור מקדם משרד הבריאות חוק להסדרת השוק הפרוץ של תיירות הרפואית בישראל, זו שתופסת לנו את מיטות התיירות הרפואית, תטופל מחוץ לשעות הרגילות של בתי החולים ותמנע העדפה של תיירים על פני חולים ישראלים המתנגדים להסדרה טוענים, כי היא תחסל ענף שמגלגל מיליארד שקלים בשנה. שלום למנכ״ל ארגון הרופאים לזכויות אדם רן גולדשטיין ורונן סלומון מנהל תחום תיירות רפואית בלשכת המסחר שלום לכם.

רן גולדשטיין: שלום וברכה.

רונן סולומון: שלום.

קרן אוזן:כולנו זוכרים את הפרשה הגדולה של בית חולים הדסה, זה עדיין לא נגמר הסאגה הזאת והסיפור הזה התחיל מתיירות המרפא, אז מה נכון זה טוב לנו או לא טוב לנו?

רונן סולומון: תיירות המרפא היא טובה, כי היא מכניסה כסף לקופת המדינה. אנחנו מדברים פה על מיליארד, מיליארד וחצי שקל בשנה שאיתם קונים ציוד חדיש לבתי החולים, מכשירי חדשים, מכשירי ^ חדשים וכדומה.

קרן אוזן:אומרים שאת רוב הכסף תיירות המרפא מקבלים דווקא הרופאים שעושים את הניתוחים ולא בתי החולים.

רונן סולומון: לא. מן הסתם גם הרופא לא עובד בהתנדבות, גם הרופא מקבל את התגמול, גם האחיות, גם הסניטרים, כל הצוות הרפואי , גם בית החולים מרוויח מכל התיירות הרפואית.

דב גילהר: אתה בדרך כלל מדבר , בוא נתעכב על העניין הזה על קליניקות פרטיות שהן מכניסות כסף לכיס בצורה יפה מאוד, על הרופאים שנשכרים באופן פרטי לקליניקות הפרטיות ואחיות, אז איך הרפואה הציבורית מרוויחה מהעניין הזה?

רונן סולומון: דב, אני אתקן אותך. קודם כל, חלק מהטיפולים אכן נעשים במרפאות פרטיות או במכונים פרטיים. חלק מהטיפולים או בעיקר ניתוחים או דברים מורכבים נעשים בבתי החולים חדרי ניתוח, אם זה טיפולים כימותרפיים, אתה חייב פה את בית החולים, זה לא משנה כרגע אם זה בית חולים הדסה בית חולים

דב גילהר: אתה אומר, שיש מהסכום הגדול הזה של מיליארד פלוס שקלים שמתגלגל כן לרפואה הציבורית.

רונן סולומון: נכון.

דב גילהר: בוא נצרף את רן גולדשטיין לשיחה הזו. תחושה שלך, לא משהו מה שיוצא למדינה מתיירות המרפא.

רן גולדשטיין: קודם כל, לא רק שלא תחושה משהו. אני חושב, בכלל צריך לעצור תיירות מרפא בבתי החולים הציבוריים ובמערכת הציבורית. אנחנו רואים בכלל במשך שנים יש הפרטה של מערכת הבריאות. יש לנו חוק בריאות ממלכתי ממש טוב, ב 1994- חוקקו את חוק ביטוח בריאות ממלכתי שהוא ממש בא להגן על זכויות הבריאות של כולנו. אבל עם השנים אנחנו רואים איך מימון הפרטי שלנו הולך וגדל במימון הציבורי יורד, זאת אומרת, היום 60$ בעצם מימון ציבורי, 40$ זה מימון פרטי, כשמדינות שאנחנו רוצים להדמות אליהם, אנחנו מדברים על 70 – 80$ ציבורי. עכשיו, לא רק שאנחנו הולכים להעמיס על מערכת בריאות שהיום גם ככה היא הולכת ואנחנו מדברים על קיצור תורים. אנחנו מדברים על אנשים במסדרון , באותם משאבים אנחנו רוצים גם לאפשר תיירות מרפא.

דב גילהר: … רופאים שאחר הצהריים או בערב הולכים לעשות ניתוחים בקליניקות הפרטיות, לא יוכלו להתעורר בבוקר רעננים ומפוקסים כדי לעסוק בחולים הישראלים.

רן גולדשטיין: יותר מזה, זה לא רק יפגע בחולים הישראלים זה

גם הרי . בן אדם מגיע לניתוח , אחרי זה יש אשפוז. הוא נשאר במחלקות אז נכון, בערב אולי יעשו ניתוחים ויש אגב ניתוחים שאפשר לעשות רק בבוקר כשיש את כל הצוות , כל הפתח הזה להכניס תיירות מרפא בעצם שוק פרטי, זה לזהם את מערכת הבריאות הציבורית. אתם רוצים לעשות את זה בבקשה כשיש קליניקות פרטיות, אבל למה בתוך מערכת הבריאות הציבורית.

קרן אוזן:כי אתה לא יכול לעשות ניתוח מורכב בקליניקה פרטית, יש מערכים שיש אותם רק בבתי חולים ואומר לך פה האדון שזה כסף שבכל זאת כן חוזר לציבור.

דב גילהר: חוזר לכלכלה הישראלית, בוא נתחיל ככה. גם חשבון בנק של רופא, חשבון בנק ישראלי.

רן גולדשטיין: אז בואו נדבר על קודם כל ,יש פתרונות אחרים למשל, פתרון שבמשך שנים אנחנו מדברים עליו, זה בואו נעלה את מס הבריאות באחוז אחד. זה כבר מעל 3 מיליארד שקלים בשנה.

קרן אוזן:אני מעדיפה לקבל כסף מבחוץ ולא שמישיכו להלעות לי את המסים וזה רוב האנשים… המסים, והמסים העקיפים הם גבוהים מידי ומחפשים פתרונות יצירתיים. השאלה אם הפיקוח על התחום הזה בעצם יביא את ההסדרה . אנחנו נדע לקבל את השירות שמגיע לנו כאזרחי מדינת ישראל וגם מי שזקוק לתיירות מרפא שמגיע בדרך כלל ממדינות רוסיה וגרוזיה יוכל לקבל פה טיפול נאות. יש מישהו שגם דואג שאנשים האלה יקבלו את מה שמגיע להם?

רונן סולומון: תראי, הצעת החוק החדשה למעשה אמורה להסדיר ולפקח על כל ההליך הזה. כיום, בדרך כלל חברה תיירות רפואית מלווה על ידי רופא ישראלי והרשיון שמלווה את התייר הרפואי בונה לו תכנית טיפולים, מלווה אותו לתקופת הטיפול פה בישראל וגם מלווה אותו כאשר הוא חוזר לחו״ל. כלומר, יש לו רופא שמלווה אותו , רופא ישראלי.

קרן אוזן:כל אחד יכול להיות סוכן. דובי, מחר בבוקר יכול לפתוח כרטיס סוכן תיירות רפואית.

רונן סולומון: לפי הצעת החוק החדשה כן. מסתבר למעשה כל אחד יכול. נכון להיום, חברה מסודרת מחזיקה רופא ישראלי שמלווה אותה עם עמידה בקוד אתי, פעולות מסודרות לפי קודים אתים , לפי תקנונים לפי הכללים וההנחיות שקובעים בתי החולים. אבל ברגע … את כל השוק. אנחנו נגיע למצב של “חאפר” ו״חאפר״ יפעל איך שהוא רוצה.

דב גילהר: אם אני מבין נכון מתנגדים להסדרה הזאת נכון. לחסל את התיירות הרפואית…

רן גולדשטיין: אני אומר, אנחנו מתנגדים בכלל לתיירות מרפא. אנחנו חושבים, הכסף הזה צריך לבוא מקופת המדינה, האוצר ולאושש את מערכת הבריאות הציבורית. אבל אם כבר יש חוק

שבא להסדיר הוא מחורר כמו גבינה שווצרית.

דב גילהר: למשל.

רן גולדשטיין: למשל, אחד הדברים הברורים אין מכסות. בית חולים אמור להוכיח שהכסף הזה הוא מקצר בו תורים למשל. אין שום דבר באמת … בחוק.

דב גילהר: היית … איקס תיירים.

קרן אוזן:אולי זה שקיפות … בבית חולים כי יש פה תיירות מרפא.

רן גולדשטיין: למשל, זה לא קיים בחוק. באופן כללי רשום שהעיקר הפעילות שלו היא ציבורית בישראל מה זה 20$ 40$- , 49$.

דב גילהר: טענה שאומרת, בין היתר משתקפת במשבר הדסה, שערי צדק, הילדים וכוי. זה כסף שבתי החולים הציבוריים כן יכולים להשתמש בו , בחלק מהכסף שמגיע להם כדי לשפר … אתה דוחה את הטענה הזאת?

רן גולדשטיין: תראו, הדבר הזה קיים כבר 10 שנים ועובדה שאנחנו רואים שעדיין מערכת הבריאות הציבורית שלנו זקוקה להקצאת משאבים הרבה יותר גדולה ורצינית ולא לאפשר את הפתח הזה לרפואה פרטית בתוך בית החולים. הדסה זה דוגמה בעצם … בהדסה ניתוחים משלמים …כל המקומות האלה בעצם לא מלמדות שזה מחזקת את מערכת הבריאות הציבורית.

דב גילהר: חברים, אנחנו נמשיך לעקוב אחרי ההצעה המתגלגלת הזאת. תודה רבה לשניכם.

רונן סולומון: תודה תוד ה. רן גולדשטיין: תודה.

 

דב גילהר: תודה.