“מוניטור”: יו”ר הוועדה ח”כ אלאלוף: הלוביסטים לא ישיגו את מטרותיהם, נקפיד על קדימות המטופל הישראלי. נציג סוכני תיירות המרפא: תשפכו את התינוק עם המים

 

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון ראשון בהצעות החוק הממשלתית והפרטית של ח”כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) להסדרת תחום תיירות המרפא בישראל.

 

יו”ר הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו), הבהיר בפתח הדיון: “אני רואה סביבי אנשים עם שרוך כתום (לוביסטים, א”מ), וכאלה שאמורים ללבוש שרוך כזה ושכחו. אני מבהיר: קבוצת האינטרסנטים הזו לא תשיג את מטרותיה. שירות תיירות המרפא לא יהיה על חשבון המטופלים הישראלים. הכל ייעשה למען חיזוק מערכת הבריאות ולטובת המטופל הישראלי, בצורה אתית, שקופה, מסודרת ובשליטה מלאה של המדינה. אין כוונה לחסל את הענף הזה ואין שום סיבה לפגוע בו, אבל זכויות האזרחים הן הדבר הראשון במעלה”, הדגיש יו”ר הוועדה.

 

אלאלוף וח”כ מאיר כהן (יש עתיד) דחו את טענות מנהל תחום תיירות רפואית באיגוד לשכות המסחר, רונן סולומון, לפיהן “אם נסרבל ונקשה, התייר הרפואי לא יגיע לפה וייסע לגרמניה או לטורקיה” ומנכ”ל חברת טראסמה, אבי עטיה, שהזהיר “אתם תשפכו את התינוק עם המים, יש להסתפק בחוזר מנכ”ל לבתי החולים שיאסור העדפת תיירים על ישראלים”. ח”כ כהן השיב: “אל תאיימו עלינו. אנחנו מקבלים המון תלונות על אפליה מציבור החולים הישראלי. נסדיר את התחום“.

 

ח”כ מרב מיכאלי: “נחסום את השטף הבלתי סביר הזה על חשבון האזרחיות והאזרחים שלנו. נאפשר תיירות מרפא כמובן, אבל לא שימוש במשאבים שאנחנו משלמים עליהם מכיסנו מבלי לוודא השקעה חוזרת במערכת הבריאות בישראל. זה עקום“.

 

תייר מרפא מכניס למדינה פי 4 מתייר רגיל

 

ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד”ר ורד עזרא, הסבירה את מטרות החוק: “נשמור על המטופל הישראלי, נחזק את המערכת הציבורית ונבטיח טיפול מקצועי ואתי לתייר. לא תהיה העדפה לתייר על פני מטופל ישראלי בזמינות, באיכות ובמשאבים. הטיפול יינתן בשעות אחר הצהריים. משרד הבריאות יאכוף זאת. ההכנסות מתיירות המרפא ישמשו להשקעה בתשתיות בבתי החולים. יתקיים מרשם לסוכנים ונורמות ברורות, תוך שקיפות מידע לתייר, שיידע מה מצפה לו“.

 

ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו): “תיירות המרפא היא עוגן כלכלי חשוב, לא רק בהקשר של מערכת הבריאות. לא נסכים לחקיקה שתחסל את הענף הזה, אלא נסדיר את התחום. לא נאפשר לכל אחד לעסוק בזה“.

 

סמנכ”ל שירותי בריאות כללית, ד”ר מיקי שרף: “מערכת הבריאות הציבורית זקוקה להכנסות מתיירות מרפא כמו אוויר לנשימה. המטופלים הישראלים עשויים דווקא ליהנות מהפירות. תייר מרפא מכניס למדינה פי 4 מתייר רגיל“.

 

היו”ר אלאלוף הודיע כי דיון המשך בהצעת החוק יתקיים במהלך פגרת הכנסת בחודש ספטמבר.