“כלכליסט”: נציגי לשכת המסחר וסוכני התיירות הרפואית הזהירו שההגבלות שהחוק יטיל עלולות לחסל את התיירות הרפואית לישראל. יו”ר ועדת העבודה, ח”כ אלאלוף הבהיר: “שירות תיירות המרפא לא יהיה על חשבון המטופלים הישראלים

 

מחלוקת קשה בוועדת העבודה של הכנסת סביב חוק תיירות המרפא. נציגי לשכת המסחר וסוכני התיירות הרפואית הזהירו שההגבלות שהחוק יטיל עלולות לחסל את התיירות הרפואית לישראל. יו”ר הוועדה ח”כ אלי אלאלוף התחייב לעומת זאת ש”קבוצות האינטרסים לא ישיגו את מטרותיהם”, וחברים אחרי בוועדה דרשו מהסוכנים לא לאיים.

מדובר בהצעת חוק ממשלתית ובהצעת חוק פרטית של יו”ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי שבאות להסדיר את התיירות לישראל למטרת קבלת טיפול רפואי. ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות, ד”ר ורד עזרא, הסבירה שהחוק מיועד להבטיח ש”לא תהיה העדפה לתייר על פני מטופל ישראלי בזמינות, באיכות ובמשאבים. הטיפול לתיירים יינתן בשעות אחר הצהריים. משרד הבריאות יאכוף זאת. ההכנסות מתיירות המרפא ישמשו להשקעה בתשתיות בבתי החולים. יתקיים מרשם לסוכנים ונורמות ברורות, תוך שקיפות מידע לתייר, שיידע מה מצפה לו“.

 

יו”ר ועדת העבודה, ח”כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בפתח הדיון ש”אני רואה סביבי אנשים עם שרוך כתום (לוביסטים, ש”א), וכאלה שאמורים ללבוש שרוך כזה ושכחו. אני מבהיר: קבוצת האינטרסנטים הזאת לא תשיג את מטרותיה. שירות תיירות המרפא לא יהיה על חשבון המטופלים הישראלים”. לדבריו, “אין כוונה לחסל את הענף הזה ואין שום סיבה לפגוע בו, אבל זכויות האזרחים הן הדבר הראשון במעלה”. אלאלוף הודיע כי דיון המשך בהצעת החוק יתקיים במהלך פגרת הכנסת בחודש ספטמבר.

 

ח”כ מאיר כהן מ”יש עתיד” אמר לנציגי הסוכנים: “אל תאיימו עלינו. אנחנו מקבלים המון תלונות על אפליה מציבור החולים הישראלי. נסדיר את התחום”. מיכאלי אמרה ש”נחסום את השטף הבלתי סביר הזה על חשבון האזרחיות והאזרחים שלנו. נאפשר תיירות מרפא כמובן, אבל לא שימוש במשאבים שאנחנו משלמים עליהם מכיסנו, מבלי לוודא השקעה חוזרת במערכת הבריאות בישראל. זה עקום”. ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר ש”תיירות המרפא היא עוגן כלכלי חשוב. לא נסכים לחקיקה שתחסל את הענף הזה, אלא נסדיר את התחום. לא נאפשר לכל אחד לעסוק בזה“.

 

מנהל תחום תיירות רפואית באיגוד לשכות המסחר, רונן סולומון, אמר לעומת זאת ש”אם נסרבל ונקשה, התייר הרפואי לא יגיע לפה וייסע לגרמניה או לתורכיה”. מנכ”ל חברת טראסטמד, אבי עטיה הזהיר “אתם תשפכו את התינוק עם המים, יש להסתפק בחוזר מנכ”ל לבתי החולים שיאסור העדפת תיירים על ישראלים“.

 

סמנכ”ל שירותי בריאות כללית, ד”ר מיקי שרף אמר ש”מערכת הבריאות הציבורית זקוקה להכנסות מתיירות מרפא כמו אוויר לנשימה. המטופלים הישראלים עשויים דווקא ליהנות מהפירות. תייר מרפא מכניס למדינה פי 4 מתייר רגיל”.

 

שחר אילן