זיהוי התסמינים המקדימים חשוב במיוחד שכן ככל שמזהים את ההתףף בשלב מוקם יותר, כך הסיכוי למנוע אותו לחלוטין, עולה

 

רוב האנשים מתארים את המיגרנה ככאב ראש עוצמתי במיוחד , אך מדובר במצב כרוני שמעבר לכאבי ראש, המאופיין בתופעות רבות אחרות שאינן מוכרות או מזוהות לרוב כמיגרנה . התופעה כל כך נפוצה והשפעתה כל כך משמעותית, שהיא אחד מהגורמים המובילים כיום בפגיעה באיכות החיים ובתפקוד היומי

כאב ראש חמור הוא רק אחד המאפיינים של מיגרנה. הסובלים חווים גג סימפטוים גג סימפטומים משמעותיים כבחילה והקאות מהם סובלים 30% מהחולים ואילו מהחולים ואילו מהחולים ואילו רגישות לאור, צלילים וריחות משפיעים על רוב המתמודדים עם מיגרנה

יש מי שחווים קהות, עקצוץ או אפילו חולשה בצד אחד של הגוף. יותר מכל, בשעת התקף מיגרנה, לא ניתן לתפקד כרגיל. פעילויות פשוטות גורמות להחרפת הסבל ובסופו של דבר החולה נאלץ לשכב בחדר חשוך בניסיון להרגע ולהרדם עד שהמיגרנה תעבור

מרבית הסובלים ממיגרנה מתארים את הכאב ככאב ראש חד שמופיע באחד מצידי הראש או בשניהם. 60% מהסובלים ממיגרנה מעידים שהכאב מופיע תמיד באותו צד של הראש וכשליש מהסובלים העידו שהמיקום משתנה. יש המרגישים את מוקד הכאב בעיניים וביניהן.

התקפי מיגרנה עלולים להגיע בהפרשים של שבועות או ימים כאשר ההתקף הממוצע נמשך בין ארבע שעות לשלושה ימים. יש הסובלים ממיגרנה ברמה היומית ויש שחווים אותה אחת לכמה חודשים ואף שנים. מדובר אמנם בתופעה נפוצה ומוכרת אך התסמינים ועוצמות הכאב משתנות מאדם לאדם. יש מי שאינם זוכרים מתי היו ללא מיגרנה.   
 

המיגרנה הינה תופעה תורשתית ויכולה להגיע בכל גיל, כאשר נשים מועדות לסבול ממיגרנות יותר מגברים עקב שינויים הורמונאליים שחלים בגופן במהלך השנים. רוב הסובלים ממיגרנות יחוו את ההתקפים בין גילאי 15-50 כאשר ישנו דיווח על החמרה (אצל נשים) בתקופת גיל המעבר והקלה משמעותית לאחר גיל 50.

יותר מ-75% מהאנשים הסובלים מתופעת המיגרנה מעידים על כך שהם יכולים לחזות את ההתקף הבא ולזהות את התסמינים המקדימים. זיהוי התסמינים המקדימים חשוב במיוחד שכן ככל שמזהים את ההתקף בשלב מוקם יותר, כך הסיכוי למנוע אותו לחלוטין, עולה

מהם הסימנים המעידים על התקף מיגרנה קרוב?

עייפות וקשיי ריכוז: מדובר באחד התסמינים הנפוצים ביותר טרם מיגרנה. עייפות רבה המקשה על תפקוד רגיל וקשיים בריכוז ובקשב המחמירים בסמוך להופעת המיגרנה.

שינה לא סדירהבין שינה למיגרנה קיים קשר הדוק ומעגלי. רוב האנשים מדווחים על עייפות קשה עד בלתי נסבלת טרם הופעת המיגרנה ובמהלך ההתקף, וסובלים מקשיי שינה ונדודי שינה. חוסר שינה הינו אחד הגורמים העיקריים להופעת המיגרנה והחמרתה אך במהלכה לא ניתן לחוות שינה איכותית וארוכה. מחקרים מראים שגם עודף שינה עלול לגרום לכאבי ראש עוצמתיים.

כאבי צוואר: כאבים בצוואר מאפיינים התקף מיגרנה אך יכולים גם להגיע לפניה. כ-40% מהסובלים ממיגרנות טוענים שלפני התקף ובמהלכו מופיעים אצלם כאבי צוואר.

פיהוקים: כשליש מהסובלים מהתקפי מיגרנה כרוניים מעידים כי אחד התסמינים העיקריים לפני התקף הינו פיהוק תדיר ללא קשר לרמת העייפות.

רגישות בסינוסים ואף סתום: כ-90% מהאנשים הסובלים מבעיות סינוסים כאלה ואחרות מעידים שסבלו במקביל גם ממיגרנה. אף סתום ללא קשר לאלרגיה או עונת מעבר, רגישות בסינוסים המלווה בכאבים בפנים באזור העיניים והאף ועפעפיים נפולים- כל אלה עלולים לבשר על התקף מיגרנה קרוב- וגם להוות גורם להתקף.

 

כיצד ניתן להתמודד עם הכאב?

משככי כאבים ללא מרשם ועם מרשם לא תמיד מצליחים לסייע למגר את ההתקף ולעיתים יש צורך לשלב מספר תרופות על מנת להקל על הכאב.

כאשר ההתקף כבר מתחיל לרוב לא ניתן לעשות הרבה על מנת להקל על תחושת הכאב והסבל ולכן יש למצוא מקום שקט ללא אור בוהק וקולות רמים ולנסות לנוח כמה שיותר.

ניתן עם זאת, להקטין את תדירות ההתקפים ואף למנוע אותם לחלוטין וזאת על ידי אימוץ אורח חיים בריא ומאוזן, הכולל:

תזונה מאוזנת

הפחתת לחץ

פעילות גופנית קבועה

תרגולי הרפיה כגון יוגה, מדיטציה.

שילוב רפואה משלימה 

שעות שינה סדירות

נסו להבין מה הם מחוללי המיגרנה המיחדים אתכם ונסו להמנע מהם. לכל אדם יש את הרגישויות הייחודיות לו

 

שמירה על הגוף במצב מאוזן מבחינה נפשית פיסית והורמונאלית והימנעות מעומס נפשי ופיסי יכולים להביא לירידה משמעותית בתדירות הופעת המיגרנה. כמו כן חשוב להיות ערים לתסמינים המוקדמים ולהיוועץ עם רופא לצורך טיפול בהתקפים ובתופעות הלוואי.

בשורה נוספת וחדשה בעולם הרפואה היא שחוקרים הצליחו למצוא ולבודד את החלבון האחראי על הופעת המיגרנות. איתור אותו חלבון וזיהוי הפעילות שלו מאפשר פיתוח חדשני של תרופות וטיפולים מניעתיים למיגרנה ולא רק להקלת הכאב כפי שקיימים כיום בשוק.

 

 

ד”ר רוני שרון, נוירוני מומחה לכאב, מנהל המרכז לכאבי ראש ופנים, ביה”ח שיבא, תל השומר 

 

מקור: TheMedical